Rozhovor: Jakub Ferenc

13.02.2015, Peča

Na toto téma se chystám už aspoň 2 roky. Dokopaly mě k tomu konečně až nyní nové stránky a jako první nemohl přijít na řadu nikdo jiný, než můj kamarád, velký srdcař a bojovník, Kuba Ferenc!!! Rozhovor jsem chtěl stihnout ještě do začátku play-off, Kuba byl ale rychlejší, než jsem vůbec myslel :-)

Aktuálně žiješ a hraješ v polském GKS Tychy. Jak ses tam vlastně ocitl? 
Vše začalo u Zdeny Sedláka, který se o mně zmínil v Plzni, kam si mě pozvali na zkoušku. Tam jsem nakonec strávil 5 týdnů. Vše vypadalo nadějně, probíhala jednání o smlouvě, sháněly se klíče od klubového bytu, abych nemusel přespávat na hotelu. Po posledním přáteláku mi pak poděkovali s tím, že mají málo mladých hráčů, kteří musí podle pravidel extraligy nastoupit. Nezbylo nic jiného, než se poohlédnout jinde. Bylo ale málo času do začátku soutěží a kluby už měly soupisky většinou zaplněné. Následně přišla nabídka z Polska, od druhého týmu z loňské sezony, kde liga začínala později. Po dalších 3 týdnech zkoušky jsem podepsal kontrakt na jednu sezonu.

foto: ofic. GKS Tychy

Jaké máš mimohokejové aktivity v Polsku a kolik volného času?
Volný čas trávím většinou na bytě. Při ranních trénincích mám odpoledne a večer volný. Obvykle buď sedím u počítače, kde se snažím co nejvíce udržovat kontakt s rodinou, přítelkyní a přáteli, nebo přijdou na návštěvu spoluhráči z týmu a hrajeme na playstationu. 

foto: Andrzej Grygiel /PAP

Jak často se vracíš do Přerova? Co nejradši děláváš doma?
Většinou jednou za 14 dní máme den volna. Trávím ho nejčastěji s rodinou a přítelkyní. Když mají kluci večer trénink, tak za nimi zajdu do šatny.

Všichni víme, jaká v Polsku panuje návštěvnost a atmosféra hlavně na fotbale, ale i jiných sportech. Jak je to s hokejem?
Fotbal je v Polsku číslo jedna. Před hokejem je ještě volejbal a plochá dráha. Jinak tomu není ani v Tychy. Návštěvnost závisí hodně na soupeři. Kapacita je 2500 míst. Jsou zápasy, kdy přijde 2000 diváků, u těch slabších se to pohybuje okolo 1000. Kluci říkali, že na play-off bývá vyprodáno.

Co fans Tychy? A vzájemný vztah mezi tebou a fanoušky?
Fanoušky máme výborné. Když nepřijdou ultras, tak není problém pro zbytek stadionu fandit bez kotle. Samozřejmě, že pravá atmosféra je však vždy s kotlem. Od první minuty až do poslední, včetně děkovačky, jsou skvělí. Ta návštěvnost hodně závisí na soupeři. V průměru přijde tak 1500 fanoušků. Stadion má 2 tribuny, něco jak u nás strana za střídačkami. Za brankami jsou VIP sektory. Vztah s fanoušky není tak úzký, jako s těmi přerovskými. Přeci jenom jsem se v Přerově znal s většinou aspoň od vidění, když ne osobně. http://tyskifan.pl/

2x foto: tyskifan.pl

Dle tebe nejlepší hokejové fans tábory v Polsku? A co výjezdy?
Tychy a Oswiecim. V počtu, organizovanosti i projevu. Co se týče výjezdů, tak ty mají fanoušci zakázané z důvodu nekontrolovatelných střetů ultras na stadionech.

foto: Marta Zawalska /hokej.net

Co pyrotechnika na hokeji v Polsku?
Pyro jsem tady vůbec nezaznamenal. Jsou tady kontroly před každým zápasem, ochranka prochází zimák a pak kontroluje lidi u vstupu.

Navštívil jsi v Polsku i nějaké utkání jiného sportu jako divák ?
Zatím jsem neměl tu možnost. Chtěli jsme jít na fotbal, ale v současné době tady staví nový fotbalový stadion, tudíž se všechny zápasy odehrávají ve vedlejším městě. 

Jezdí se na tvé zápasy dívat rodina nebo přátelé?
Jezdí přítelkyně i rodina. Vše záleží na tom, kdy hrajeme a jak to stíhají časově. Na poháru byli všichni a měli velkou radost. :-)

Největší hokejové zážitky?
Za MEO určitě moje poslední sezona a nevydařené semifinále s Karvinou (2012/13). Atmosféra byla neskutečná a hodně mě tehdy mrzelo, že se nám nepovedlo postoupit do finále. Za Tychy je to zcela jednoznačně vítězství Polského poháru, který se odehrál v nové aréně v Krakowě. Na samotné finále přišlo 12 000 diváků, kteří udělali výbornou atmosféru.

Co fans ve Finsku, kde jsi také působil ? (2013/14)
Ve Finsku jsem působil v Mestisu, což je jejich druhá nejvyšší soutěž. Tam to byli ale spíše diváci než fanoušci. S fanoušky u nás nebo v Polsku se to nedá srovnat.

Největší sportovní úspěch? A naopak zklamání ?
Zisk Polského poháru. Semifinále s Karvinou.

foto: ofic. GKS Tychy

Kdysi jako mladý odchovanec naší "hokejové základky", byl jsi někdy i aktivním fanouškem MEO? Třeba přímo v kotli?
Ještě na starém zimáku, jako malý kluk, jsem si byl několikrát stoupnout do kotle na tribuně SEVER. Dlouho jsem tam ale nevydržel, protože jsem přes urostlé meofans nic neviděl :-)

Sleduješ někdy meofans a v čem vidíš aktuálně nižší návštěvy? V podstatě základní části posledních cca dvou - tří sezon. Může za to už ohraná a neatraktivní 2.liga? MEO v ní působí 17. sezonu...
Jednou za čas meofans navštívím a pročtu si názory na hokej v Přerově. Vždy se velmi pobavím u reportů z výjezdů :-)

Určitě to bude jeden z hlavních faktorů. 2. liga se stala neatraktivní až po odchodu rivalů, což jsou přesně ty 2-3 sezony dozadu.  Je spousta názorů na to, jestli je lepší jít do 1. ligy a nehrát špici, nebo zůstat ve 2. lize a hrát na vrcholu. V dnešní době se vše odvíjí od financí. Pokud budou peníze na 1. ligu, tak jen vzhůru. Pokud ne, nezbývá než počkat až svaz rozdělí 1. ligu na východ – západ.

Sleduješ hokejově Přerov, jak se nám daří? 
Každou středu a sobotu! Klukům to šlape, což je dobře, nejdůležitější bude ale play-off. Věřím, že se na něj dobře připraví a ukážou se v top formě.

Ještě v barvách MEO jsi nevynechal snad jedinou hromadnou bitku a strkanici na ledě :-) Pokračuješ v tom i doposud ?
Když už taková situace nastane, tak tam jsem. Kvůli postavě se to ode mě asi i očekává :-)

Tvůj názor na oslavnou, pozápasovou pyrotechniku na hokeji?
Z hlediska fanouška je to určitě atraktivní. Ale když mají jít potom kluci ze záhorské hrát do toho ovzduší hokej, tak jim to vůbec nezávidím. Ten zimák se prostě tak rychle nevyvětrá. Jak hlásá většina fanoušků: "pyro není zločin", ale podle mě nadělá na zimáku víc škody, než užitku.

Nemrzí tě tvá loňská neúčast ve finále proti Prostějovu? I semifinále bylo vlastně famózní, hlavně rozhodující 5. zápas v Porubě s 530 přerovákama v hledišti...
Lhal bych, kdybych řekl, že nemrzelo. Na druhou stranu bych neměl ty zkušenosti z Finska.  Vrátil jsem se přesně na 5. zápas a hned jsme jeli fandit do Ostravy. Po celou dobu zápasu až do nájezdů to byly obrovské nervy. Finále s Prostějovem bylo úžasné, chyběla na tom už jen třešnička v podobě vítězství.

Přerov a první liga: reálné/nereálné?  
Reálné

Chceš něco vzkázat meofans?
V play-off zbořte stadion a doveďte MEO do 1. ligy!

"Pošli to dál: Kdo další?" :-)
Nový marketingový manažer Honza Kolář :-)

Díky za rozhovor! ZA MEOfANS TI PŘEJI JEN A JEN ÚSPĚCHY A HLAVNĚ SUPER ZÁŽITKY A DOUFÁM, ŽE V SRDCI ZŮSTANEŠ PŘEROVÁKEM! ;-)
Určitě bych se chtěl jednou v budoucnu vrátit k MEO, všechno však ukáže čas.

foto: David Klein/DENÍK - "Přerovský obránce Jakub Ferenc rozhodl v prodloužení druhého semifinále o vítězství Zubrů 4:3. Série je tedy srovnána." (SF2, MEO - Karviná, 2011/12)

Odkaz na fanoušky GKS Tychy - http://tyskifan.pl/

 

 


Nejbližší výjezdy

... ... - ...
Cena ...,- Kč, odjezd od ... v ..:..


Čtvrtfinále
Playoff 2023/2024
VHK ROBE Vsetín 3:1 HC ZUBR PŘEROV
POR 1:3 JIH |  PV 0:3 ZLN |  LIT 3:2 TŘE
17:30 Čtvrtek
14.03.2024
ČF4
HC ZUBR PŘEROV 2:6 VHK ROBE Vsetín
JIH 5:3 POR  |  TŘE 3:2pp LIT
17:30 Středa
13.03.2024
ČF3
HC ZUBR PŘEROV 2:1 VHK ROBE Vsetín
JIH 5:1 POR  |  ZLN 6:2 PV  |  TŘE 1:3 LIT
17:00 Neděle
10.03.2024
ČF2
VHK ROBE Vsetín 2:1pp HC ZUBR PŘEROV
POR 6:3 JIH  |  PV 2:3pp ZLN  |  LIT 1:4 TŘE
17:00 Sobota
09.03.2024
ČF1
VHK ROBE Vsetín 8:0 HC ZUBR PŘEROV
POR 2:3 JIH  |  PV 3:5 ZLN  |  LIT 3:1 TŘE

Sezóna 2023/2024 | 1.liga

1. HC RT Torax Poruba 52 115
2. VHK ROBE Vsetín 52 96
3. LHK Jestřábi Prostějov 52 92
4. HC Stadion Litoměřice 52 83
5. SK Horácká Slavia Třebíč 52 81
6. PSG Berani Zlín 52 80
7. HC ZUBR PŘEROV 52 79
8. HC Dukla Jihlava 52 72
9. HC Slavia Praha 52 70
10. HC Dynamo Pardubice "B" 52 68
11. HC Baník Sokolov 52 68
12. SC Kolín 52 67
13. HC Frýdek-Místek 52 64
14. HC Orli Znojmo 52 57