Legendy časů

25.04.2023, Bafu

Před několika dny prodloužil "Goišák" smlouvu a přidá úctyhodnou patnáctou sezonu. A jelikož se po několikaletém úsilí podařilo zpracovat kompletní databázi hráčů, kteří prošli přerovským "áčkem", můžeme sestavit ty nejpilnější podle počtu sezon, do kterých zasáhli. Dlouholetá oddanost klubovým barvám je v dnešní době čím dál vzácnější. Rotace hráčů napříč kluby a soutěžemi je totiž enormní. Databáze je evidována od sezony 1972/73. V článku jsou zmíněni i dva forvardi (Hudec, Kolda), kteří započali kariéru před tímto datem. U nich je ale délka působení v přerovském dresu známa. Než byl zveřejněn tento článek, mohli jste na našich facebookových stránkách hlasovat v tipovací anketě. Výsledky hlasování dopadly poměrně jednoznačně a i proto bude pro mnohé překvapení, že realita je jiná. Celkově je evidováno 130 hlasů, ze kterých nejvíce patřilo Radomíru Palovi a to rovných 75, čili 57%. Následoval Stanislav Svozil s 22 hlasy a až poté skutečný držitel prvenství Radek Vodička s 11 hlasy. Pro úplnost uvádíme i zbylé - Hanák 8, Faltýnek 6, Ovčáček a Řezáč po 4.

za jménem následuje období působnosti v Přerově (první-poslední), jen u některých jde však o nepřerušenou kariéru v Přerově

 17 sezon - RADEK VODIČKA (1988/89 - 2005/06)

Psal se 4. březen 1989 a LMCH zajížděla v předposledním kole druhé národní hokejové ligy na led Kopřivnice. Běžně se hrálo na tři útočné lajny a když ke zraněnému Gerešovi přibyli nemocní Klimecký a Smrček, musel trenérský tandem Pavliš - Řezáč vytáhnout z dorostu sedmnáctiletého Radka Vodičku. V debutu svým výkonem mile překvapil. Nastoupil v třetí lajně s Juříkem a toho večera dvougólovým Pěnkavou. V posledním kole se do sestavy vrátili marodi a tak zůstalo u jediného startu v tomto ročníku. V následujícím ročníku přidával další starty a vsítil i 3 branky. Poté přišel nástup na základní vojenskou službu, kterou odkroutil v týmu VTJ Senica. Vrátil se ve skvělé formě a ač naskočil až v lednu, stihnul ještě v sezoně 1991/92 zapsat 9 gólů. Vyšlo to tedy tak, že během "služby vlasti" nenastoupil za Meo jen v sezoně 90/91. Následně přišla sezona, kdy se hlavně střelecky trápila celá Meochema. Sezona skončila špatně a Přerov po dlouhých letech spadl do Krajského přeboru. Radka máme všichni spojeného s číslem 49. V těchto letech byl ještě na vysoká numera čas a proto pamětníci mohli vídat talentovaného křídelníka s číslem 20. Jelikož pro nadaného forwarda by byla čtvrtá nejvyšší soutěž málo, bylo mu vyřízeno hostování do sousedního Prostějova. V prosinci 1993 však přichází obrat a Přerov převzal prvoligovou licenci od HC Brno. S ní přichází i 15 hráčů, které postupně doplňují posily. Jednou z nich je na konci přestupního termínu (6. ledna) i Vodička. V týmu rivala tedy nastupoval necelý půlrok. Od 8. ledna znovu oblékl přerovský dres a už jej nikdy nevyměnil. V následujícím ročníku se ujímá kormidla Miloš Říha a přerovský hokej zažívá opět krásná léta. Přichází postup a i památná sezona 1995/96. Radek "Sam" Vodička nastupuje v lajně s Boháčem a Kašíkem. Tým dokráčí až do baráže o extraligu, v té nastupuje již po boku Karla Pláška. Radek se na úspěchu podílel 13 góly a byl fanoušky zvolen nejpopulárnějším hokejistou. Z osobního hlediska měl nejpovedenější sezonu 2000/01, kdy se s 29 brankami stal nejlepším střelcem týmu. Velice si rozuměl s Erikem Kohútem, jejich spolupráce mu v této sezoně vynesla přes padesát bodů. Památný je pak rozhodující duel prvního kola playoff v Břeclavi. Dobový tisk informoval: "Vodička vyřadil hattrickem Břeclav". Blonďatý levý křídelník s vynikajícím citem pro hru a skvělou přihrávkou začal s hokejem na přerovském ledě v 6 letech pod vedením pana trenéra Garstky. Rád vzpomínal i na pana Řezáče a Mirka Venkrbce. Oficiální klubové rozloučení proběhlo v posledním utkání roku 2006. Do této sezony již v mistrovském utkání nenaskočil. V té poslední dokonce při nedostatku beků alternoval dlouholetý kapitán na pozici pravého obránce. Naposledy oblékl přerovský dres v přípravném a pro hromadnou bitku nedohraném utkání se Šumperkem 23. srpna 2006.

sam

16 sezon - RADOMÍR PALA (2002/03-2018/19)

O jednu sezonu méně si zapsal spolehlivý zadák a srdcař Radomír Pala. "Palič" je rodákem z Kroměříže, kde i začal s hokejem. Obránce, jenž "zrál jak víno" je rekordmanem v počtu utkání v modrožlutém dresu (736 zápasů). Za muže začal nepravidelně nastupovat v sezoně 2002/03 (pozn.: tuhle sezonu eliteprospects.com ani hokej.cz vůbec neevidují). Mimo Přerov působil jen v sezoně 2004/05, kdy oblékal dres Havířova. Na střídavé starty pak zapsal jednotky zápasů za tehdy prvoligový Šumperk a Olomouc. Důrazný obránce nosil po většinu kariéry dres s pro něj typickým číslem 22, no nebylo tomu tak od začátku. Několik sezon hrával s číslovkou 17, než před sezonou 2007/08 udělal změnu. Fanoušek kapely U2 a milovník tataráku byl znám pro svou tvrdou střelu a příkladnou obětavost. Hokejovou kariéru ukončil ve 34 letech na jaře 2019.

700a

15 sezon - PETR OVČÁČEK (1974/75-1989/90)

Hokejově tento skvělý obránce vyrostl v rodném Gottwaldově. Na vojnu narukoval do Dukly Trenčín a po návratu začal hrát za Kroměříž. Přerov byl nováčkem II.NHL a potřeboval zkvalitnit kádr. Spolu s Luzarem si je zde vyhlédl trenér Grábl. První sezona ve vyšší soutěži byla pro Meochemu težká. Dlouho trvalo, než si výrazně obměněný kádr sednul. Zlepšení nakonec přineslo 5. místo a pouhé 4 body ztráty na vítěznou Olomouc. Od druhé sezony vyměnil v obranném páru parťáka. Kariéru ukončil Josef Neplech, kterého nahradil zkušený ligový zadák Eduard Svoboda, otec současného trenéra Zubrů. Ovčáček, spoluhráči přezdívaný "Bača", po celou kariéru nastupoval s číslem 5 a byl jak u postupu do 1.ligy, tak kvalifikace se Slovanem Bratislava. Během prvoligového období si připsal 30 branek. Po sestupu odehrál za Přerov ještě čtyři sezony, než kariéru po sezoně 1989/90 ukončil. Mezitím si na sezonu 1987/88 odskočil do Kroměříže. Poslední sezonu působil již jako hrající asistent trenéra Řezáče a připsal si 2 vstřelené branky. Tu druhou si schoval na poslední hrané kolo při demolici Kopřivnice 13:0. Ani tato vysoká výhra nic nezměnila na tom, že do 1. ligy díky lepšímu skóre postoupil Hodonín. Přerov hrál ještě dodatečnou kvalifikaci s týmy na druhých místech. Ač ji ovládl, nepostoupil, jelikož v prolínací části do nejvyšší soutěže postoupila obě slovenská mužstva. Na jaře letošního roku oslavil "Bača" 70. narozeniny. K významnému jubileu mu dodatečně přejeme co nejvíce zdraví. Pravidelně jej můžou příznivci potkávat při zápasech mužů.

petr baa ovek

15 sezon - PAVEL HANÁK (1998/99-2012/13)

Současný sportovní manažer a svého času vynikající střelec a specialista na nájezdy působil v Přerově kromě posledních dvou sezon celou kariéru. Za muže nastupoval spolu se svým starším bratrem Robertem od sezony 1998/99. Životní sezonu pak odehrál v ročníku 2010/11, kdy si v základní části připsal skvělých 52 bodů. Do sezony vlétl impozantně poté, co si v 1. kole připsal proti Valmezu 7 bodů. V průběhu sezony dosáhl ještě na další tři pětibodová utkání. Lajna Kočara - Hanák - Kotásek byla tehdy k nezastavení. Nebylo to však poprvé, sedmibodový zápas zažil již v předešlé sezoně na ledě Frýdku.

hany

15 sezón -  DANIEL FALTÝNEK (1992/93-2013/14)

Vynikající, útočně laděný obránce začal s hokejem v Přerově v 5 letech. Prošel celou mládeží a již v dorosteneckém věku nakoukl do mužů. V devatenácti letech, pod trenérem Říhou v sezoně 1994/95, pravidelně nastupoval v základu. Odehrál celou kvalifikaci, v které 4 asistencemi pomohl k postupu do 1. ligy. Nejúspěšnější sezonu té dekády ale nezažil. Odešel na vojnu do VTJ Kroměříž. První vstřelenou branku mezi muži si zapsal po návratu z vojny v 9. kole sezony 1996/97 proti Sokolovu. Tuhle sezonu pak mladý bek dokončil s bilancí 4+4. Následně přišla trpká sezona opavského Bohemex šmejdu. V 13. kole vyjeli sice přerovští opět v žlutomodrých barvách, přesto se už z posledního místa neodpoutali. "Falťas" byl jedním z šesti hráčů, kteří zůstali z předsezonní soupisky až do baráže. Před sezonou 2001/02 odešel hrát 1. ligu do Prostějova, kterou po dvou letech vyměnil za Olomouc. Sezonu 2006/07 dohrával v druholigovém Šternberku, odkud se po šesti letech vrátil domů. Dlouholetý kapitán s nezapomenutelnou otočkou na modré ukončil kariéru rok před postupovou sezonou.

Kromě téhle elitní pětice se do přerovské historie nesmazatelně zapsali i následující hráči:

14 sezon v Přerově působili STANISLAV SVOZIL nejst. (1972/73-1985/86), dědeček čerstvého debutanta v NHL Stanislava Svozila. Výrazně se podílel na vzestupu přerovského hokeje při postupech do vyšších soutěží, kde byl hlavním pilířem obranných řad. Na pravém beku hrál nejčastěji ve dvojici se Šromem a následně Karolákem. Dále oblíbený bojovník a "fousáč" JIŘÍ GOIŠ (2008/09-2022/23) a ikona 60. let BOHUMIL HUDEC (1960/61-1973/74).

13 sezon odehrál v přerovském dresu univerzální levý křídelník či centr a poctivec JAN KOLÁŘ (2002/03-2014/15). Svoji kariéru ukončil "Kolco", jehož hokejovým vzorem byl Jaromír Jágr, postupem do první ligy, v té době vykonával v klubu i funkci marketingového managera. Stejný počet sezon má i vynikající bruslař MAREK DITRICH (2001/02-2013/14). Po prvních dvou duelech v sezoně 2001/02 přidával v následující sezoně další starty, ke kterým vsítil i 3 branky. V této sezoně se zároveň stal nejproduktivnějším hráčem juniorské extraligy. Silný tým s Kaňákem, Zaťovičem či Zavrtálkem vypadl ve čtvrtfinále s pozdějším mistrem z Kladna. Kariéru, kromě dvou ročníků, kdy zároveň nastupoval za prvoligovou Olomouc, odehrál obdivovatel Gretzkyho celou v Přerově. Předností pravého křídelníka byla rychlost a hokejová chytrost. V sezoně 2006/07 a té následující, byl nejlepším kanonýrem Zubrů.

12 sezon mají na kontě MILAN HÁNA (1981/82-1993/94), BOHUMIL KOLDA (1966/67-1977/78), důrazný ofenzivní tahoun a hattrickový specialista TOMÁŠ MARTINÁK (1997/98-2009/10), či legendární útočník a trenér JAROSLAV ŘEZÁČ (1974/75-1985/86). Tucet sezon si připsal i pravděpodobně nejmladší střelec přerovské historie VLADIMÍR KOČARA (1993/94-2011/12). Mezi muži debutoval na podzim 1993, kdy se v Přerově hrál jen Krajský přebor. Dokonce si připsal jednu z branek, tehdy mu bylo pouhých šestnáct let. V Přerově pak působil do roku 1998, kdy se spadlo z první ligy. V té se usadil na dalších šest sezon, ve kterých postupně vystřídal Rosice, Ždár, Vyškov a Havířov. Jen během sezony 2001/02 se na jeden zápas mihnul v přerovském dresu. Po šesti letech přišel první návrat domů, kdy kromě působení u mužů začal trénovat mládež. Po dvou letech ale musel odejít. Vždy nerad prohrával a proto si řekl své, když se nedařilo. Sice mu skončila smlouva, ale z klubu mu bylo oznámeno, že není loajální, proto mu novou nenabídnou. Kývnul na štaci v Šumperku, odkud po několika měsícich velice rád přestoupil do Hodonína. O Šumperku později mluvil jako o nejhorším období v kariéře. Následoval druhý návrat na Hanou. Za mateřský klub odehrál ještě čtyři povedené sezony. Ač v mužích přijal defenzivní roli, v závěru kariéry posbíral i spoustu bodů.

PB077741

11 sezon odehrál šikovný a produktivní centr ERIK KOHÚT (1993/94-2010/11). A nebýt 5 a půl letého působení u našeho druholigového protivníka ze Šternberku, byl by výš.

10 sezon mají za Přerov jediný brankář ve výčtu  MILOSLAV FOLDYNA (1978/79-1989/90), ostrostřelec JAROSLAV LUZAR (1974/75-1985/86), vytáhlý bek BOHUSLAV ŠROM (1972/73-1981/82), ONDŘEJ SLAMĚNÍK (1994/95-2004/05) a spolehlivý obránce 80. let IVO VAVRUŠA (1980/81-1989/90)

Na deseti sezónní metu jen těsně nedosáhli Petr Gereš, Lubomír Grigárek, Josef Málek, Milan Zbořilák, Martin Vojtek, Tomáš Sýkora, Antonín Sprušil a z aktivních hráčů Matouš Kratochvil s Jakubem Ferencem.

zdrojem fotografií jsou archiv meofans a oficiální stránka HC ZUBR Přerov

 


Nejbližší výjezdy

... ... - ...
Cena ...,- Kč, odjezd od ... v ..:..


Čtvrtfinále
Playoff 2023/2024
VHK ROBE Vsetín 3:1 HC ZUBR PŘEROV
POR 1:3 JIH |  PV 0:3 ZLN |  LIT 3:2 TŘE
17:30 Čtvrtek
14.03.2024
ČF4
HC ZUBR PŘEROV 2:6 VHK ROBE Vsetín
JIH 5:3 POR  |  TŘE 3:2pp LIT
17:30 Středa
13.03.2024
ČF3
HC ZUBR PŘEROV 2:1 VHK ROBE Vsetín
JIH 5:1 POR  |  ZLN 6:2 PV  |  TŘE 1:3 LIT
17:00 Neděle
10.03.2024
ČF2
VHK ROBE Vsetín 2:1pp HC ZUBR PŘEROV
POR 6:3 JIH  |  PV 2:3pp ZLN  |  LIT 1:4 TŘE
17:00 Sobota
09.03.2024
ČF1
VHK ROBE Vsetín 8:0 HC ZUBR PŘEROV
POR 2:3 JIH  |  PV 3:5 ZLN  |  LIT 3:1 TŘE

Sezóna 2023/2024 | 1.liga

1. HC RT Torax Poruba 52 115
2. VHK ROBE Vsetín 52 96
3. LHK Jestřábi Prostějov 52 92
4. HC Stadion Litoměřice 52 83
5. SK Horácká Slavia Třebíč 52 81
6. PSG Berani Zlín 52 80
7. HC ZUBR PŘEROV 52 79
8. HC Dukla Jihlava 52 72
9. HC Slavia Praha 52 70
10. HC Dynamo Pardubice "B" 52 68
11. HC Baník Sokolov 52 68
12. SC Kolín 52 67
13. HC Frýdek-Místek 52 64
14. HC Orli Znojmo 52 57